Menu główne

Start
Forum
Start arrow Chowańce
Multiplayer  Email
Wpisał: Balas   
22.07.2006.
W tym dziale zamieszczę porady dla osób, które na poważnie chciałyby dołączyć do dużej społeczności, jaką są osoby grające w B&W w Internecie.
Zacznę może od tak: jeśli znasz dobrze język angielski, od razu wejdź na BnW Council. Jest to strona przygotowana przez kilku fanów B&W i jest naprawdę dobrym przewodnikiem do gry online (i nie tylko). Mój krótki poradnik możecie przeczytać w uzupełnieniu tamtego (no, oczywiście osoby nieznające angielskiego nie mają wyjścia :).

Wersja gry

Z tego co wiem, na pirackiej wersji gry nie można grać online. Spróbować możesz, jednak chyba jeszcze nikomu się to nie udało.

Patch

Przede wszystkim musisz zainstalować patch 1.20. 1.20 Do samej gry nie wprowadza on nic, czego nie wprowadziłby patch 1.10, jednak znacznie rozbudowuje on tryb multiplayer. Większość osób ma wersję 1.20, więc jeśli ty jej nie będziesz miał, nie zagrasz praktycznie z nikim.

Rejestracja

Aby grać w multiplayer, najpierw musisz zarejestrować się na BWGame.com. Wejdź na tę stronę. Kliknij "Register" w menu. Na stronie, która się otworzy, wybierz "Register Now!". Wpisz informacje w pola:
 • Registration name - nazwa użytkownika (pseudonim)
 • Registration password - hasło
 • Re-Enter password - powtórz hasło
 • Password hint - podpowiedź do hasła
 • Email adress - adres email. Ważne! Podaj pradziwy adres!

  Teraz kliknij przycisk Next step. Otworzy się następna strona. Wpisz tam kolejno: cokolwiek (sam nie wiem co tam trzeba wpisać :D), imię, nazwisko (możesz wpisać nieprawdziwe), płeć (Male - mężczyzna, female - kobieta) oraz datę urodzenia (DD/MM/RRRR - dzień/miesiąc/rok). W zasadzie możesz tu kłamać - te dane nie są istotne. Znów kliknij "Next step". Na następnej stronie możesz nic nie wpisywać - są to dane nieobowiązkowe. Możesz tylko wybrać z listy Country pozycję Poland (państwo - Polska). Znów kliknij "Next step". Pojawi się podsumowanie wpisanych danych. Możesz zaznaczyć również pierwsze pole - będziesz otrzymywać na swój e-mail informacje o B&W (niestety po angielsku). Pozostałych dwóch możesz nie zaznaczać. Kliknij przycisk "Continue". Pojawi się regulamin. Nie musisz go czytać :). Zaznacz tylko pole "I accept the license agreement" (zgadzam się z umową) i wciśnij "Continue". Już prawie gotowe! Teraz tylko oczekuj e-maila od BWGame. Znajdziesz tam link, w który musisz kliknąć. I voila! Teraz tylko uruchom Black & White, wybierz w menu "Gra sieciowa", wpisz pseudonim i hasło, jakie zarejestrowałeś i możesz grać :)
  Język angielski

  Jeśli chcesz być członkiem społeczności grającej w B&W online, należeć do jakiegoś klanu, uczesticzyć w turniejach, musisz znać język angielski. Dobrze byłoby, gdybyś odwiedzał fora BWGame. A jeśli nie znasz angielskiego... Cóż, wypadałoby się nauczyć podstawowych zwrotów, zeby móc się przywitać i ustalić reguły gry.

  Mapy

  Standardowo w B&W znajdują się tylko 3 mapy do gry online (Bombardment, King of the hill i The four corners of Eden). Jednak już od dosyć długiego czasu można grać na trzech dodatkowych mapach (Building Blocks, Firestorm i Island Wars, z tym że dwie pierwsze są rzadko używane, ale ta trzecia jest jedną z ulubionych map graczy). Zestaw tych trzech nowych map musisz ściągnąć, np. stąd. Rozpakuj plik, a następnie jego zawartość (pliki .map i .thm oraz jeden plik .txt) skopiuj do katalogu z grą\Online Maps\.

  Klany

  Wielu początkujących graczy zakłada klany na clans.bwgame.com. Daruj to sobie. Takie klany znikają po kilku\kilkunastu dniach. Najpierw stań się naprawdę dobry w tej grze, graj dużo online, poznaj graczy na forach BWGame. Dopiero potem możesz założyć klan (chociaż nie polecałbym tego, lepiej dołączyć do innego klanu, który ma już trudne początki za sobą).

  Trening

  Trening jest bardzo ważny. Wielu osobom po przejściu trybu pojedynczego gracza w Black & White wydaje się, że o tej grze wiedzą już wszystko. Otóż zdziwilibyście się jakie taktyki znają i jak szybko potrafią przejmować wioski zaawansowani gracze. Nie będę tu opisywał wszystkich taktyk (chociaż mógłbym), wszystkiego musi nauczyć Was praktyka.
  Jak byćmoże zauważyliście, mapy w Potyczce to te same mapy, co w grze online (nie licząc trzech nowych). I to właśnie potyczka jest najlepszym (obok gry w Internecie) miejscem treningu. Ćwiczcie dużo, aż wszystkie ruchy będziecie mieli "we krwi". Najczęściej używaną mapą jest Bombardment, czyli potyczka dla dwóch graczy. Jest to także mapa, która wymaga od gracza bardziej dobrej taktyki, niż wielkiego chowańca. Mogę tu przedstawić prostą taktykę dla tej mapy, przetrenujcie ją na potyczce, przeciwko komputerowi.
  Swojego chowańca przywiąż na neutralnej smyczy do wioski po prawej i każ mu tam isć. Ty w tym czasie do wioski po lewej stronie wrzuć 3-4 drzewa, tyle samo owiec (lub innych zwierząt) i użyj cud ptaków (dwa bąbelki leżą w tej wiosce). Wioska jest twoja. Chwyć drugi bąbelek z cudem ptaków i użyj go w wiosce, do której wysłałeś chowańca. Tak samo - wrzuć kilka drzew i zwierząt. Potem cud leczenia i byćmoże coś jeszcze (sam coś wymyślisz :) i wioska powinna być twoja. Teraz szybko wyślij chowańca (powinien mieć jak najmniejszy głód i zmęczenie) do świątyni przeciwnika (przywiąż go na smyczy agresji). Twój chowaniec powinien znać cud megabuchu i jego zwiększenie. Ty w tym czasie poświęć 3 dzieci w chramie z cudem kuli ognia. Przejdź do swojej wioski po prawej stronie i rzucaj z niej kule ognia. Gdy nabierzesz wprawy wystarczy 5 kul ognia by cała wioska stanęła w płomieniach. Dzięki temu nawet jeśli przeciwnik przejmie tę wioskę, będzie miał mały wpływ i nie zdoła cię zaatakować. W tym czasie twój chowaniec powinien już wykonać cud zwiększenia megabuchu na świątyni przeciwnika. Jeśli tak - prawdopodobnie wygrałeś :)
  Jak już mówiłem, jest to bardzo uproszczona taktyka, do reszty musisz dojść sam.
  Jak zauważyłeś, potyczka uwzględnia tylko bycie czerwonym graczem, jeśli chcesz potrenować jako zielony, musisz grać w Internecie. Jakiś czas temu przygotowałem jednak potyczkę w której jesteś na miejscu zielonego gracza. Możesz ją ściagnąć stąd. Plik Green.txt musisz skopiować do katalogu Scripts\Playgrounds w katalogu z grą.
 •  
  « poprzedni artykuł   następny artykuł »

  Black & White: CI

  INFO
  Tłumaczenie FAQ
  Pomoc EA