Menu główne

Start
Forum
Start arrow Chowańce
O grze  Email
Wpisał: aero   
18.06.2006.

Czym jest Black & White?

Cóż, opis wypadałoby zacząć od podania gatunku tej gry. I chociaż w różnych serwisach o grach czy sklepach internetowych widnieje ona w kategorii "strategie", ja bym powiedział inaczej: ta gra nie zalicza się do żadnego gatunku! Według mnie Black & White stworzyło nowy gatunek gier. Z pewnością nie porównywałbym jej do strategii typu Age of Empires czy kultowego już Civilisation. Ale od początku: w Black & White wcielasz się w boga. Znajdujesz się w ogromnym świecie zwanym Eden, a na otoczenie oddziałujesz ręką (kontrolowaną przez mysz). Oczywiście aby bóg istniał, ktoś musi w niego wierzyć. I to właśnie jest celem gry - wywieranie wrażenia na mieszkańcach wiosek. Możesz to robić przez demonstrowanie swojej siły, np. rzucając kamienie czy drzewa, przez zaspokajanie potrzeb wieśniaków, dostaczając im pożywienia i drewna, oraz głównie przez czynienie cudów. W grze znajdują się różne cuda - zarówno ofensywne, jak i defensywne. Znajdziesz tam między innymi kulę ognia i piorun, dzięki którym będziesz mogł niszczyć innych bogów (albo raczej ich wioski) oraz cud leczenia czy cud pożywienia, którymi zaspokoisz potrzeby swoich wieśniaków. Jak prawdopodobnie zauważyłeś, cuda te różnią się czymś więcej oprócz nazwy. Różnią się one swoim charatkerem - pierwsze dwa cuda są "złe", a ostatnie "dobre". I tu przechodzimy do kolejnej innowacji w Black & White: wybór pomiędzy dobrem i złem. Najlepiej będzie, jeśli zacytuję samych twórców gry: "Jakim bogiem będziesz? Czy stworzysz doskonały świat pełen harmonii i spokoju? A może będzie to rzeczywistość pełna rozpaczy i bólu? Jak pokierujesz przeznaczeniem swego świata w miarę rozwoju jego historii? W Black and White każde działanie ma swój skutek. Każda decyzja rodzi konsekwencje. Odkryj kim jesteś naprawdę." Krótko mówiąc w B&W możesz rozbudowywać wioski, leczyć i karmić wieśniaków, lecz równie dobrze możesz zlekceważyć problemy swojego ludu, zajmując się szerzeniem swoich wpływów wybijając wioski i zmuszając ich mieszkańców do uwierzenia w ciebie. Ano właśnie - wpływ. Nie byłoby trudno, gdybyś mógł oddziaływać na całą krainę. Każdy bóg posiada wpływ wokół wiosek (oraz świątyni), i tylko w nim może podnosić i opuszczać obiekty, czynić cuda itd. Wielkość wpływu jest uzależniona od wielkości wioski - im większa ona jest, w tym wiekszym obszarze możesz oddziaływać. I tu dowód wyżej zacytowanego tekstu "W Black and White każde działanie ma swój skutek. Każda decyzja rodzi konsekwencje". Co prawda bycie złym bogiem i przejmowanie wiosek niszcząc je jest szybsze i łatwiejsze, zniszczone miasta nie dają prawie żadnego wpływu.

nną nowością jest brak wszelkich menu i interfejsu użytkownika! Jest tylko jedno menu, ale poza tym - wszystko załatwiasz tak, jakbyś rzeczywiście był bogiem. Cuda aktywujesz przez kreślenie gestów myszką (ręką), dane o świecie, o swoim chowańcu, nawet zapis czy ładowanie gry - do tego wszystkiego jest świątynia. Kolejnym plusem B&W jest kamera. W grze możesz ją bardzo swobodnie przybliżać, oddalać, przekręcać i pochylać. Z tego co wiem, nie jest to możliwe we wszystkich grach :) Celowo pominąłem pewną bardzo ważną część gry. Chowaniec. Każdy bóg ma swojego chowańca. Jest to ogromny stwór, wyglądający jak zwierzę, tyle, że chodzące na dwóch łapach. Na początku masz do wyboru małpę, krowę lub tygrysa. Z czasem będziesz mógł zmienić gatunek. Każdy z nich ma swoje wady i zalety - jeden szybciej się porusza, drugi szybciej uczy się cudów. Z początku twój chowaniec jest mały, jednak z czasem, gdy będzie dużo jadł i spał, może urosnąć NAPRAWDĘ ogromny. Do czego jednak potrzebny nam taki stwór? Otóż chowaniec, zaraz po twojej dłoni, jest najważniejszym sposobem na oddziaływanie w Edenie. Może on, tak jak ty, wykonywać cuda, tyle, że wcześniej ty go musisz ich nauczyć. Może także popisywać się przed wieśniakami tańcząc, lub zwyciężając w walkach z innymi chowańcami. Sztuczna inteligencja w Black & White stoi na naprawdę wysokim poziomie, i uwierzcie, dwa tygrysy mogą wyglądać i zachowywać się ZUPEŁNIE inaczej. Tym bardziej, że chowaniec, tak jak ty, też może być zły, dobry, lub coś pośrodku, w zależności od tego, czy nauczysz go żeby zjadał wieśniaków czy ich leczył.

A teraz kilka konkretów:

Fabuła

Akcja gry (dla pojedynczego gracza) toczy się na pięciu wyspach. Wszystko łączy całkiem ciekawa fabuła. Po drodze, na każdej wyspie znajduje się kilka zadań dodatkowych, za które dostajesz przydatne rzeczy, np. nowy cud lub chowańca. Zadania te są w większości zręcznościowe, niektóre wymagają szybkości, inne cierpliwości lub uważnego wzroku. A niektóre to typowe zagadki.

Tryb multiplayer:

Gra zawiera dosyć rozwinięty tryb multiplayer. Gracze wybierają mapę, dla dwóch, trzech lub czterech graczy. Celem jest wyeliminowanie przeciwników przez odebranie\zniszczenie ich wiosek. Możesz także grać na warunki (ang. winning condtions), np. aby wygrać musisz wybudować 10 domków i zgromadzić 10 000 drewna i pożywienia w wioskowym spichlerzu.

Wymagania:

Oficjalne wymagania (z pudełka po grze) wyglądają tak:

 • System Windows 95/98/ME/2000
 • Procesor 350 MHz
 • Pamięć 64 MB RAM
 • Dysk twardy 600MB
 • CD-DVD x8
 • Grafika PCI/AGP 8MB
 • Akcelerator 3D Direct3D
 • DirectX Wersja 7.0a
 • Gra wieloosobowa 1CD / 1PC
 • Sieć protokół sieciowy TCP/IP
 • Internet 56.6 Kbps
 • Sterowanie Klawiatura, mysz

  Jednak mam kilka uwag:

 • Systemem może być oczywiście Windows XP. Z tego co wiem, istnieje także wersja na systemy Macintosh
 • Nie radziłbym kupować B&W dla procesora 350MHz. Sensowne wydaje mi się to dopiero na procesorze 600Mhz
 • Nie wiem kto ma teraz 64MB RAMu. 128 MB to według mnie minimum
 • Co do dysku: radziłbym na B&W przeznaczyć conajmniej 1 GB
 • Odnośnie napędu: oczywiście 8x odnosi się do DVD :) Bo CD-ROM to minimum 30
 • Grafika w B&W jest naprawdę śliczna, i nie radziłbym marnować takiej gry na 8MB kartę. GeForce z 32MB to według mnie minimum
 • Większość najnowszych programów wykorzystuje DirectX8
 • To "56.6 Kbps" odnosi się do typu modemu. Ja przeważnie uzyskuję prędkość 40 Kbps i nie narzekam :)
 • Ważne: aby grać w Internecie musisz mieć oryginalną wersję gry
 • Gra obsługuje myszy ze standardem wstrząsów Immersion Touch Sense. Mam coś takiego i nie wyobrażam sobie gry w B&W bez wstrząsów :)

  Gra kosztowała na początku 119 złotych, w tańszych sklepach 109. Teraz, półtora roku po premierze, jest pewnie jeszcze tańsza. Możesz także poszukać na serwisach aukcyjnych typu Allegro.

  Zobacz też jak wygląda Black & White

  Podsumowując: jeśli zachęciłem Was powyższym opisem, to mam informację: nie opowiedziałem Wam nawet 1/10 o tej grze :). Black & White to naprawdę rozbudowana gra, po miesiącach gry może okazać się, że jeszcze wielu rzeczy nie odkryłeś. Sam tryb pojedynczego gracza zapewnia wiele dni spędzonych przed monitorem, a jeśli do tego wciągnie cię tryb multiplayer... Cóż, po prostu kup tę grę, nie pożałujesz :).
 •  
  « poprzedni artykuł

  Black & White: CI

  INFO
  Tłumaczenie FAQ
  Pomoc EA